Praca w biurze rachunkowym wiąże się możliwością popełnienia błędu, który może wpłynąć na niezadowolenie rozliczanych klientów. Nierzadko zdarza się, że przez nieuwagę pracownika może zostać obciążony finansowo klient. Mając na uwadze ten fakt, 6 listopada 2014 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – tak zwane OC biur rachunkowych. Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązany jest do posiadania wyżej wymienionego ubezpieczenia.
Kto nie musi zawierać umowy OC?
Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą posiadać OC biura rachunkowego. Zwolnione są te biura rachunkowe, które:
- zajmują się podatkowymi księgami przychodów i rozchodów,
- prowadzą obsługę kadrowo-płacową,
- wypełniają deklaracje podatkowe, o ile nie mają uprawnień doradcy podatkowego
Pozostałe biura rachunkowe muszą podpisać polisę OC jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Posiadanie ubezpieczenia jest obowiązkowe i zapewnia podstawową ochronę w przypadku nieumyślnego popełnienia błędu przez pracownika.
Ważną informacją dla klientów biura rachunkowego jest sprawdzenie biura, czy posiada ważną polisę. W przypadku firm jednoosobowych informacja ta potwierdzi zdolność biura do wypłaty rekompensaty w przypadku zaniechania, bądź wystąpienia potencjalnych szkód.
Jaka jest suma ubezpieczenia i co zawiera umowa?
Suma ubezpieczenia OC biur rachunkowych została precyzyjne określona w rozporządzeniu Ministra Finansów od 19 stycznia 2015 r. wprowadzono jedną obowiązkową suma gwarancyjną w obowiązkowym OC biur, która wynosi 10.000 euro czyli ponad 43 tysiące złotych. Oczywiście istnieje możliwość rozszerzenia umowy o:
Podczas podpisywania umowy warto zapoznać się z oferowanymi rozszerzeniami.
W wyniku popełnionego błędu przez pracownika biura rachunkowego, klienci często występują o odszkodowanie. W momencie kiedy biuro rachunkowe posiada ważne ubezpieczenie OC koszty odszkodowania zostaną pokryte z polisy. Biuro rachunkowe odpowiada finansowo wyłącznie do kwoty gwarancyjnej ubezpieczenia. Sprawa się komplikuje w przypadki, kiedy biuro rachunkowe nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wtedy biuro zostaje zobligowane do wypłacenia wartości odszkodowania z własnych pieniędzy, powiększone o karę za brak ważnego ubezpieczenia.
Czynności w umowie, które nie obejmują ubezpieczenia
W zależności od podpisanej umowy nie wszystkie działania zostają objęte ubezpieczeniem. Warto dowiedzieć się u ubezpieczyciela, za które działania nie zostanie wypłacone ubezpieczenie. Ubezpieczenie często nie obejmuje:
- niesporządzania deklaracji,
- podatkowej księgi przychodów i rozchodów w skrócie KPiR,
- obsługi kadrowo-płacowej.
Pełna ochrona OC biura rachunkowego zapewni większe bezpieczeństwo oraz komfort wykonywanej pracy.
Brak obowiązkowej polisy, jakie niesie ze sobą konsekwencje?
Brak polisy niesie określone konsekwencje, przede wszystkim karę finansową lub nawet ograniczenie wolności. W przypadki kiedy przedsiębiorca spóźni się z wykupem polisy zabronione jest wykupienie jej z wsteczną datą obowiązywania. Ochrona biura rozpoczyna się dzień po złożeniu wniosku lub w innym terminie wskazanym we wniosku.